Skip to main content

Indie to zróżnicowany kraj, w którym różnorodność tę można łatwo rozpoznać w dowolnym regionie po pewnym dystansie. Podobnie tańce w Indiach różnią się w zależności od kultury, stanu i religii itp. Pochodzenie tańców w Indiach ma ponad 5000 lat. Tańcząca dziewczyna z 2 wieku pne BC, który został znaleziony w ruinach Mohanjodaro, pokazuje ten fakt. Również trzy główne hinduskie bóstwa Pana Śiwy, Pana Kryszny i Maa Kali ilustrarte tańczą. Te formy tańca są uważane za integralną część życia Indii.

Formy taneczne Indii:

Taniec jest w zasadzie fizyczną i wizualną prezentacją, która obejmuje wiele wyrazów twarzy, pozycji, gestów i równowagi itp. Indyjskie formy tańca różnią się od starych tańców świątynnych po klasyczne, popularne i nowoczesne style. Taniec klasyczny jest kamieniem milowym wśród wszystkich form tańca w Indiach.

Indyjski taniec klasyczny: Klasyczne tańce indyjskie pochodzą z 400 rpne. I odnoszą się do czasu Natya Shastra z Bharatu Muniego. Natya Shastra jest uważana za najważniejsze źródło dla ustalania standardów tańców. Mówi się również, że jest to piąta Weda (ponieważ istnieją cztery Wedy indyjskie). Indyjskie tańce klasyczne również rozszerzyły swoje korzenie w krajach zachodnich.

Najpopularniejsze klasyczne indyjskie tańce na świecie to Bharatnatyam (Tamil Nadu), Kathak (Uttar Pradesh), Manipuri (Manipur), Kuchipudi (Andhra Pradesh), Odisi (Orrisa), Mohini Attam (Kerala) i Kathalkali (Kerala), Kutiyattam (Kerala) )). Bharatnatyam jest jedną z najważniejszych form tańca w Indiach. Jest również uważany za narodowy taniec Indii. Postawy tej formy tańca są silnie inspirowane rzeźbami starej świątyni Chidambaram.

Indyjskie tańce ludowe: Ponieważ Indie są krajem kilku stanów i regionów, a każdy region łączy różne kultury, można to przedstawić w różnych formach sztuki. Każdy region Indii ma swój własny styl tańca ludowego i muzyki, który odbywa się na festiwalach, uroczystościach i specjalnych okazjach, takich jak śluby, rośliny, żniwa, święta religijne itp. Nie jest konieczne, aby te tańce ludowe były wykonywane przez profesjonalnych tancerzy, sporo z nich wykonują zwykli ludzie.

Istnieje ponad setki indyjskich tańców ludowych, niektóre z najważniejszych to Bhangra (Pendżab) Bihu (Assam), Garba (Gujrat), Chah Baganar Jamur Nach (Assam), Changu (Orrisa i Andhra Pradesh), Giddha (Pendżab), Ghoomar (Rajasthan), Kavadi (Tamil Nadu), Karagam (Tamil Nadu), Kushan (Bengal Zachodni), Yaksha Gana (Karnataka), Dandiya (Gujrat), Lavani (Maharashtra) itp.

[ff id=”5″]