Skip to main content

Tradycyjne tańce w Kenii należą do najbardziej różnorodnych i popularnych w Afryce. Różne rodzaje muzyki ludowej oparte są na różnych grupach etnicznych, które można znaleźć w tym kraju. Kultura, język, taniec i muzyka każdego plemienia różnią się od siebie. Bęben jest najpopularniejszym instrumentem muzycznym stosowanym w wielu tańcach w całym kraju. Inne znane instrumenty obejmują; Dzwony, rogi, gitara, flety i fajki.

Muzyka i taniec pochodzą z bogatej kultury Kenii i można je podzielić na folkowe, tradycyjne i międzynarodowe. Isikuti, nazwa Luhya dla bębna, jest tradycyjnym tańcem dla Luhya w zachodniej Kenii. Sparowani mężczyźni i kobiety kołyszą się w rytm bębnów, dzwonów, rur i rogów w swoim stylu tańca.

Społeczności Masajów występowały przy różnych okazjach w tańcach strukturalnych. Na przykład taniec skokowy Masai, zwany także w języku masajskim „Adamu”, jest tańcem wykonywanym przez wojowników Masai. Pokazują swoją siłę i wytrzymałość skacząc w powietrzu jeden po drugim, podczas gdy reszta wojowników stoi w kręgu, śpiewając. Społeczność Masajów nie używa instrumentów muzycznych podczas wykonywania pieśni ludowych. Zamiast tego kobiety noszą dzwony i grzechotki, które wytwarzają drżący dźwięk podczas śpiewania.

Zarówno Kamba, jak i Chuka słyną z akrobatycznego stylu tańca. Mają unikalny styl bębna, w którym długi bęben pochyla się do przodu między udami. Taarab to kolejny przykład tradycyjnej muzyki w Mombasie. Składa się z wpływów afrykańskich i arabskich. W tym stylu tańca mężczyźni, kobiety i młodzież tańczą rytmicznie, śpiewając wiersze w języku suahili. Mieszkańcy Mombasy mają wyjątkowy sposób ubierania się, a większość ludzi mówi po suahili. Taarab jest nadal popularny w regionie nadmorskim.

Tradycyjny taniec Kenii stał się bardziej nowoczesny ze względu na wpływy zachodnie i obce. Gitara jest najbardziej znanym instrumentem muzyki międzynarodowej. Wiele współczesnych form muzyki, takich jak reggae, hip-hop, jazz, rap, Afro-Fusion i kongijski pop, rozwinęło się dalej. Cała nowoczesna forma muzyki jest bardzo popularna wśród młodych ludzi w Kenii, szczególnie w miastach. Kilku znanych współczesnych muzyków to Mighty King Kong, Eric Wainaina i Maji Maji. Rozprzestrzenianie się chrześcijaństwa w Kenii spowodowało także powstanie innej formy tańca, muzyki gospel, która rozprzestrzeniła się na wszystkie kościoły.

[ff id=”5″]