Skip to main content

Podczas gdy większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, intermodalny transport towarowy istnieje w Anglii od jakiegoś czasu aż do lat 80. XIX wieku. Metoda przenoszenia kontenera ładunku z jednego pojazdu na drugi bez konieczności samodzielnego przeładunku ładunku rozszerzyła się w trakcie rozwoju technologicznego ze statków i szyn na ciężarówki i barki. Dzięki zastosowaniu znormalizowanych kontenerów lub kontenerów ISO wysyłka w różnych krajach i krajach może się rozwijać dzięki oszczędności czasu i kosztów podczas przekraczania mostów lądowych.

Most lądowy jest odniesieniem do intermodalnej przesyłki towarowej, która rozpoczyna się na statku, a następnie przecina kawałek ziemi w drodze do miejsca docelowego przez znaczną część podróży. Część lądowa podróży nazywa się mostem lądowym, a szyna zazwyczaj jest środkiem transportu podczas przekraczania. Istnieją oczywiście różne rodzaje mostów – mosty standardowe, mini-mosty i mikro-mosty.

Most wiejski

Standardowy most ma miejsce, gdy kontener intermodalny transportowany z punktu A do punktu B przez statek morski przepływa przez cały kraj, zanim dotrze do miejsca docelowego. Na przykład kontener wysyłany z Japonii do Anglii jest ładowany na statek w Japonii, który następnie dokuje w Los Angeles, gdzie kontener jest ponownie ładowany do pociągu i przewożony do Nowego Jorku, gdzie jest umieszczany na innym statku i jego podróż do Anglii dobiegła końca.

Mini mostek

Mini mostek występuje wtedy, gdy pojemnik z niewielką zmianą przypomina standardowy most lądowy. Podczas gdy ze standardowym mostem kontener rozpoczyna i kończy swoją podróż na jednym statku i przepływa tylko przez jeden kraj, aby dostać się na inny statek, drugi statek jest usuwany z równania przez mini most. W naszym przykładzie z góry mini lądowy most byłby, gdyby ostatecznym miejscem docelowym kontenera był Nowy Jork zamiast Anglii.

Microbridge

Mikroukład jest z definicji podobny do mini-lądowego mostu, z tym wyjątkiem, że w naszym przykładzie mini-most prowadziłby do Nowego Jorku z góry, podczas gdy mikro-most wylądowałby w pojemniku gdzieś w Chicago lub Chicago Denver, wewnętrznym miejscu docelowym.

Przesyłka globalna

Dzięki intermodalnej żegludze i mostom lądowym można teraz transportować ładunki, które wcześniej musiałyby odbywać duże objazdy w celu uniknięcia mas lądowych. W ten sposób firmy mogą zaoszczędzić czas i pieniądze, które następnie można przekazać ich klientom.

[ff id=”2″]