Skip to main content
Reklama

Udekoruj kolekcjami ukraińskiej sztuki ludowej – styl Petrykivka

By 13 marca 2020No Comments

Sztuka Petrykivka lub Petrikovka ma swoją nazwę od mieszkańców wsi Petrykivka lub Petrikovka w ukraińskiej części Dniepropietrowska, gdzie ich kobiety tworzyły tę niezwykłą sztukę ludową, malując motywy roślinne i roślinne na zewnętrznych ścianach swoich domów. Ta stała forma sztuki pochodzi z końca XVIII wieku. Jest uważany za serce i duszę ukraińskiej dekoracyjnej sztuki ludowej i jest znany na całym świecie jako przedmiot kolekcjonerski.

Przez długi czas obrazy Petrykivki ozdabiały tylko zewnętrzne ściany domów, zanim zostały użyte na papierze, drewnianych panelach i płótnie. Do produkcji farb zastosowano mineralne pigmenty. Zamiast pędzli użyli krótkich zapasów trzciny, gałązek, a nawet palców, aby nałożyć farbę na zagruntowane cienkie warstwy gliny na ściany i stworzyć ich dekoracyjny wystrój ścian. Zastosowanie trzech kolorów akcentujących do podkreślenia i rozróżnienia wzorów kwiatowych i roślinnych – czerwonego, żółtego (lub żółto-zielonego) i ciemnoniebieskiego – stało się wizytówką twórców ludowych Petrykivki.

Rzemieślnicy z wioski, którzy docenili popularność i popyt na ten nowy rodzaj sztuki, zaczęli robić narzędzia domowe, naczynia, skrzynie, pudełka, talerze i inne dekoracje ścienne do dekoracji domu i przedmiotów kolekcjonerskich.

Tradycja tej sztuki przekazywana jest z pokolenia na pokolenie i staje się coraz bardziej wyrafinowana. Nowoczesne studia produkcyjne i szkoły zostały założone w 1950 roku, aby sprostać wymaganiom kolekcjonerów.

Największa i najbardziej imponująca kolekcja ceramiki w stylu Petrykivki, lakierowanych drewnianych skrzynek, pudełek, talerzy, porcelanowych wazonów, wykwintnych obrazów papierowych i innych dekoracyjnych dzieł sztuki ludowej z Ukrainy od 1910 do 1990 r. Jest eksponowana w muzeum w Dniepropietrowsku.

[ff id=”5″]