Skip to main content

Ciężki język przy ciągnięciu przyczepy czasami powoduje ugięcie tylnej części pojazdu ciągnącego. Prowadzi to do złej obsługi. Sprzęgła rozkładające ciężar eliminują tego rodzaju problemy. Sprzęg z rozkładem ciężaru równoważy ciężar języka, rozkładając masę przyczepy równomiernie na wszystkie cztery rogi. Należy osiągnąć właściwą wysokość kuli zaczepowej, aby sprzęgło rozkładowe działało sprawnie.

Do zmierzenia wysokości potrzebne są następujące materiały: klucz zapadkowy, taśma miernicza, klucz nasadowy i sworzeń łączący z bolcem blokującym.

1. Przyczepa do holowania powinna być zapakowana na poziomym podłożu. Zdemontować hak holowniczy z pojazdu, który ma być holowany. Przyczepę należy wypoziomować, przesuwając podnośnik języka przyczepy w żądanym kierunku. Bańka na bocznej płaszczyźnie przyczepy powinna znajdować się dokładnie pośrodku dwóch linii. Za pomocą taśmy mierniczej zmierz odległość między podłogą a górną częścią sprzęgła.

2. Z tyłu pojazdu ciągnącego włożyć hak holowniczy do haka holowniczego odbiornika i upewnić się, że jest przeprowadzony prawidłowo. Włóż kołek sprzęgający w otwór w bocznym drążku, aby upewnić się, że drążek jest zabezpieczony. Użyj kołka zabezpieczającego, aby go zabezpieczyć. Zmierz od góry kulki zaczepu do podłogi. Zmierzony pomiar powinien być większy niż pomiar sprzęgu przyczepy. Na każde 100 funtów masy języczka przyczepy wymiary powinny przekraczać 1/8 cala. Na przykład, jeśli język wynosi 800 funtów, wysokość zaczepu powinna być o jeden cal wyższa od zaczepu kulowego.

3. Odkręć dwie śruby mocujące wału sprzęgła za pomocą klucza do rakiet i nasadki. Zaczep kulowy jest zamontowany na wale sprzęgła. Wsunąć trzon na dwa najbliższe pionowe otwory montażowe na dyszlu. Spowoduje to, że górna część zaczepu kulowego znajdzie się na wcześniej ustalonej wysokości docelowej.

4. Następnie wkręty ustalające należy ponownie włożyć w otwory montażowe. Dokręć nakrętki tylko ręcznie. Przechylić głowicę sprzęgającą lekko do przodu. Ostrożnie umieść dwie podkładki na czopie wału dostarczonym z hakiem holowniczym. Następnie na górze wału znajduje się gwintowany otwór, w który należy włożyć kołek.

5. Upewnij się, że głowica sprzęgająca opiera się o sworzeń, przechylając go. Dokręcić dwie śruby mocujące na wale sprzęgła za pomocą klucza zapadkowego i zapadki.

Przeciągnij przyczepę na wagę komercyjną, aby zważyć ją, jeśli nie znasz masy języka. Sprzęg rozkładowy ciężaru zapewnia równomierne rozłożenie całej masy. Pomaga również zapobiegać kołysaniu się przyczepy w pewnym momencie.

[ff id=”6″]