Skip to main content

Planowanie majątku, pisanie testamentu, przekazywanie własności po śmierci – może to być pole minowe o niezamierzonych konsekwencjach, zwłaszcza jeśli nie spotkasz prawnika. W tym artykule przyjrzyjmy się tylko kilku przykładom wielu rzeczy, które mogą pójść nie tak.

Częstym błędem jest umieszczenie nieruchomości z dorosłym dzieckiem pod wspólnymi nazwami, tak aby automatycznie przechodziło ono na dziecko po śmierci i „oszczędzało” ci opłaty prawne. Ten pomysł ma wiele pułapek. Jeśli dziecko umrze przed tobą, wrócisz na pierwsze miejsce. Może nie jest to problem, jeśli masz czas, aby to naprawić, ale co, jeśli masz wypadek razem i nigdy nie masz szansy na zmianę? A co jeśli nigdy się do tego nie dostaniesz? Teraz twoi spadkobiercy będą musieli przetestować twoje bogactwo, co będzie ich kosztowało znacznie więcej niż kosztowałbyś spotkanie z prawnikiem od nieruchomości.

Wierzyciele również są brani pod uwagę. Czy wiesz, że wierzyciele Twojego dziecka mogą wykorzystać Twoją nieruchomość do odzyskania długu dziecka? Jeśli twoje dziecko jest w tytule, dziecko jest właścicielem. Wierzyciele mogą hipotekować nieruchomości w celu osądzenia. Możesz ozdabiać konta bankowe. W takim przypadku musisz spróbować go cofnąć. Twoim zadaniem jest udowodnienie czegoś, odzyskanie pieniędzy, zamrożenie zamrożonego konta bankowego lub usunięcie zastawu. Może to być bardzo trudne i nie zawsze działa. Zwykle wymagana jest pomoc prawnika, który kosztuje więcej niż byłbyś wydany na prawnika zajmującego się planowaniem nieruchomości.

Innym popularnym pomysłem jest pozostawienie wszystkiego dorosłemu dziecku, ponieważ ono „wie, co chcesz z tym zrobić” i dzieli je, jeśli je rozdajesz. Może to przybierać różne formy, w tym wspólny tytuł, nazywanie tylko jednego dziecka samozwańczym testamentem lub po prostu stwierdzanie, czego chcesz, bez omawiania go z innymi lub podejmowania formalnych kroków. Co może pójść nie tak? Dużo! Po pierwsze, dziecko może umrzeć przed tobą lub w tym samym czasie co ty, w poprzednim przykładzie. Stawiasz także swoje dziecko w trudnej sytuacji, jeśli występują między nimi różnice zdań. Może nie sądzisz, że twoje małe ukochane będą się tak zachowywać, ale pieniądze i żal robią ludziom dziwne rzeczy – nastroje migoczą, rodzeństwo nie rozumie się nawzajem, a czasami dziecko, które powinno dzielić posiadłość, decyduje się zatrzymać wszystko . Istnieją niezliczone historie sporów wśród dzieci, które ostatecznie kosztują drogie opłaty prawne i pozostawiają zerwane relacje. Nawet jeśli jesteś pewien, że ci się to nie przydarzy (słynne ostatnie słowa), powinieneś rozważyć drugą skrajność: czy twoje dziecko poczuje się tak winne lub bezinteresowne, że dziecko da wszystko rodzeństwu i nic nie zatrzyma?

Pisanie własnej woli lub zaufania może również powodować problemy. Jeśli nie dopełnisz wymaganych formalności, dokument będzie nieważny. Jeśli to, co napisałeś, jest niejednoznaczne, sąd decyduje, co miałeś na myśli. Jest drogi i podobny do kostki. Jeśli uważasz, że łatwo to wyjaśnić, pomyśl jeszcze raz. Weźmy przypadek mężczyzny, który zleci córce otrzymanie dużego prezentu gotówkowego, jeśli przeżyje go przez 30 dni i że jego druga żona otrzyma wszystko inne. Córka zmarła 28 dnia. Kto dostaje ich udział? Wola mówi, że kobiety dostają wszystko „inaczej”. Wola nie powiedziała, co zrobić, jeśli córka nie przeżyje. Czy druga kobieta go otrzymuje, czy też trafia do dzieci mężczyzny z poprzedniego małżeństwa? Jak myślisz, gdzie powinny pójść te dzieci? Sąd prawdopodobnie będzie musiał się zaangażować, a to będzie kosztować znacznie więcej niż sporządzenie testamentu przez prawnika!

Nie powinieneś próbować być swoim własnym prawnikiem bardziej niż własnym dentystą lub chirurgiem. Jak mówi przysłowie: „Dostajesz za co płacisz”. Jeśli uważasz, że odpowiedzią jest oprogramowanie do planowania zrób to sam, przeczytaj recenzję przeprowadzoną przez Consumer Reports.

[ff id=”2″]