Skip to main content

W ostatnich latach doświadczyliśmy magicznego świata odzieży z nadrukiem 3D. Od mody po zaawansowaną technologię, można podziwiać ubrania z nadrukiem 3D. Oprócz wspaniałych opcji projektowania, które oferuje druk 3D, technologia drukowania materiałów podobnych do tkanin jest po prostu niesamowita.

Większość ubrań z nadrukiem 3D wygląda interesująco, ale wiele z nich jest mniej wygodnych i znacznie mniej przenośnych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie produkty odzieżowe z nadrukiem 3D nie są przenośne. Drukowane w 3D tkaniny z drukarek FDM-3D (Fused Deposition Modeling) mogą być noszone. Niektóre całkiem dobre krawaty z nadrukiem 3D są już na rynku.

Podstawową rzeczą, dzięki której drukowanie 3D jest tak niesamowite, jest materiał, z którego powstają projekty. Chociaż mamy teraz metal, ceramikę, cukier lub styropian, aby wykonać praktycznie wszystko w druku 3D, wszystko zaczęło się od tworzywa sztucznego, które nadal jest głównym surowcem w druku 3D. Poniżej opisujemy główne tworzywo sztuczne stosowane w druku 3D w przemyśle tekstylnym:

PLA (kwas polimlekowy): Jest to bioplastik, który dominuje w świecie druku 3D. PLA jest wytwarzany z odnawialnych surowców, takich jak skrobia kukurydziana lub trzcina cukrowa. W przemyśle tekstylnym włókna na bazie PLA wykazują dobrą przyczepność do tkanin PLA. Ponieważ można go wzmocnić wszystkimi rodzajami materiałów, stosuje się go w produkcji inteligentnych tkanin, które pomagają poprawić funkcjonalność wyrobów tekstylnych.

Jest to twardy, elastyczny materiał o matowej i nieprzejrzystej jakości. Po podgrzaniu nie ma toksycznych dymów ani zapachów. Ten bioplast jest idealny do drukowania 3D, ponieważ jest przyjazny dla środowiska, jest dostępny w różnych kolorach i może być stosowany jako żywica lub filament. Materiał nie kurczy się po wydrukowaniu 3D. Wszystkie te właściwości sprawiają, że PLA jest dobrym komponentem do opracowywania trwałych tkanin.

ABS (akrylonitryl-butadien-styren): Jest to terpolimer wytwarzany przez polimeryzację styrenu i akrylonitrylu z polibutadienem. To kolejny szeroko stosowany bioplastik w druku 3D. Może łatwo tworzyć włókna i jest trwały, mocny, żaroodporny, elastyczny i niedrogi. Wadą ABS jest to, że po podgrzaniu wytwarza lekko nieprzyjemny zapach, a jego opary zawierają nieprzyjemne chemikalia. Dlatego wymagana jest dobra wentylacja, aby pozbyć się tych drażniących oparów. Z powodu tej wady hobbystycy 3D wolą PLA niż ABS.

PVA (alkohol poliwinylowy): Jest to syntetyczny polimer rozpuszczalny w wodzie. PVA to nowa klasa materiałów do drukowania 3D, które służą do tworzenia podpór utrzymujących wydruki 3D w miejscu. Nie służy to do wytwarzania gotowych produktów, ale do wspierania części produktu. Gdy produkt będzie gotowy, możesz zanurzyć go w wodzie. Konstrukcje nośne z PVA rozpuszczają się i pozostawiają resztę nierozpuszczalnego druku, który w druku 3D jest stosowany głównie jako klej, zagęszczacz lub folia opakowaniowa.

Chociaż zakres materiałów stosowanych w technologii druku trójwymiarowego może ewoluować w czasie i rosnące zainteresowanie klientów, są to trzy popularne tworzywa sztuczne, które są obecnie popularne we wszystkich aplikacjach do drukowania 3D.

[ff id=”2″]