Skip to main content

To nie przypadek, że nazwa „Arkadia”, nazwa tego regionu w sercu półwyspu Peloponez w południowej Grecji, jest synonimem naszego idealnego krajobrazu wiejskiego. Ten bujny górski krajobraz jest pięknym miejscem, w którym możesz poczuć się jakbyś natknął się na jeden z mitów, z których słynie półwysep Peloponez.

Okolice starożytnych Gortys to piękne miejsce – raj dla miłośników pieszych wędrówek. Mnisi z klasztoru Prodhrómou są właścicielami okolicznych pól uprawnych i wykonali ścieżkę wzdłuż wąwozu Loúsios między Áyios Andhréas a klasztorem. Dojście do początku ocenianej ścieżki zajmuje około 40 minut. Wycieczka podąża stopniowaną ścieżką wzdłuż strumienia. Sam klasztor góruje stromo na klifie wysoko nad ścieżką, a jeden z niewielu mieszkających tu mnichów pokazuje ci freski, gdy pojawia się, kiedy klasztor jest otwarty – jest zamknięty od 14 do 17. Należy przestrzegać surowych przepisów dotyczących odzieży. Jeśli będziesz ubrany skromnie, dostaniesz ubranie przypominające koc, aby wejść do klasztoru. Za tym klasztorem ścieżka prowadzi obok dwóch innych, z których Paleá jest ruiną z X wieku. Druga, Néa, pochodzi z XVII wieku. W ostatnich latach został odnowiony i rozbudowany, ale freski z 1663 roku są nadal nienaruszone i mogą być przeglądane przez stałego dozorcę. Ścieżka wije się wzdłuż rzeki, a do Paleohóri do Dhimitsány potrzeba mniej niż dwie godziny. Jeśli wybierzesz tę trasę, zobaczysz, dlaczego jest tak popularna wśród turystów.

Góry Mainalo przecina europejski długodystansowy szlak turystyczny E4. Zaczyna się w Vitinie i wspina się do chaty narciarskiej na Ostrakinie przed zejściem do Kardary. Jest to bardzo przyjemna i urozmaicona część tej znanej wędrówki, która oferuje piękny widok na ten obszar.

Wędrówka z miejscowości Vitina do miejscowości Stemnitsa jest specjalną atrakcją w tym obszarze. Vitina to popularny górski kurort z Ateńczykami, którzy przybywają tutaj, aby spróbować świeżego górskiego powietrza. Z centralnego placu wioski wybierz drogę prowadzącą na północny zachód od wioski. Początek ścieżki jest dobrze oznakowany żółtymi etykietami. Najpierw zabierze Cię do rzeki Mylaontas w malowniczym wąwozie i wzdłuż jej brzegów, aż dojdziesz do malowniczego, opuszczonego młyna wodnego i drewnianego mostu. Po około godzinie spaceru udaj się do źródła Aghios Theodoros, a następnie wejdź na piękny płaskowyż porośnięty orzechami włoskimi, kościół życiodajnego źródła. Jadąc przez Eftakarvelou, skręć w prawo i idź dalej, aż dojdziesz do skrzyżowania. Na skrzyżowaniu skręć w lewo i idź tą ścieżką przez około pięć kilometrów, aż dojdziesz do Stemnitsa.

Te trasy to tylko kilka przykładów wielu pięknych szlaków turystycznych w całej Arkadii. Przyjedź na Peloponez, aby sam odkryć niektóre z nich.

[ff id=”1″]