Skip to main content

Inwestowanie w nieruchomości w Panamie poprzez wynajem nieruchomości może być bardzo opłacalne. Jednak przepisy dotyczące wynajmu nieruchomości są stare i mylące dla cudzoziemców. Oto podsumowanie prawa leasingowego Panamy:

Kodeks cywilny z 1917 r skopiował hiszpański kodeks cywilny regulujący dzierżawę nieruchomości na obszarach wiejskich i miejskich. Prywatne nieruchomości mieszkalne, których czynsze przekraczają 150 USD miesięcznie, do celów komercyjnych, edukacyjnych i przemysłowych są objęte tym prawem.

Ustawa 93 z 1973 r kontroluje umowy najmu, podnajmu, wynajmu pokoju i umeblowanego domu do 150 USD miesięcznie. Czterdzieści lat temu 150 dolarów miesięcznie było znacznym czynszem. Apartamenty, które są wynajmowane na okres dłuższy niż sześć miesięcy, są również objęte tym prawem. Najemcy mają lepszą ochronę przed podwyżkami czynszu i urlopami niż na podstawie Kodeksu cywilnego.

Umowy najmu wyłączone na mocy ustawy 93 obejmują nieruchomości wiejskie, dawniej nieusunięte nieruchomości w Panamskiej Strefie Canal, stałe dzienne czynsze (motele, zajazdy, hotele i pensjonaty), umowy najmu domów wakacyjnych na okres krótszy niż sześć miesięcy oraz nieruchomości na wynajem będące własnością państwa.

Ponieważ obcokrajowcy wynajmują nieruchomości za więcej niż 150 USD miesięcznie, objęte są tutaj tylko prawa lokatora wynikające z Kodeksu cywilnego:

Czynsz: Obie strony mogą negocjować dowolne miesięczne ceny wynajmu i podwyżki do woli. Umowy najmu są zwykle w języku hiszpańskim. Jeśli cudzoziemcy wynajmują innym obcokrajowcom, umowa może być napisana w języku hiszpańskim i przetłumaczona lub napisana w obu językach.

Depozyty zabezpieczające: Depozyt miesięcznego czynszu jest przekazywany do Ministerstwa Mieszkalnictwa, które zwraca go najemcy po zakończeniu najmu, chyba że wynajmujący domaga się najemcy zaległego czynszu lub szkód majątkowych. Jednak większość obcokrajowców nie wie o tym wymogu, a wielu Panamczyków zignorowało go, zbierając same depozyty.

Okres wynajmu: Nie ma żadnych ograniczeń co do okresu najmu. Właściciele nie mogą opuścić płacącego najemcy przed wygaśnięciem umowy najmu. Najemcy mogą jednak anulować każdą umowę najmu z 30-dniowym wyprzedzeniem.

Narzędzia: Niektórych narzędzi i usług nie można przenieść na nazwę najemcy, np. B. opłaty stowarzyszeniowe właściciela za wodę i kondominium uiszczane przez właściciela i uwzględnione w czynszu najmu. Telewizja kablowa, internet, telefon i energia elektryczna mogą być w imieniu najemcy, który płaci te rachunki. Najemca zazwyczaj pokrywa rachunki za nieruchomości komercyjne, takie jak opłaty za utrzymanie budynku, koszty wody i koszty dodatkowe.

Potrójne: Przygotuj umowę w trzech egzemplarzach. Najemca zachowuje kopię, wynajmujący otrzymuje kolejną kopię, a trzecia kopia jest przekazywana do Ministerstwa Mieszkalnictwa, które również składa depozyt. Ponownie wielu obcokrajowców nie wie o tym wymaganiu, podczas gdy wielu Panamczyków zignorowało go po prostu prosząc o kopie dla najemcy i właściciela.

Cudzoziemcy zazwyczaj proszeni są o zabezpieczenie depozytów zabezpieczających i szkód w pierwszym miesiącu. Często wymagany jest osobisty list referencyjny z Panamy. Preferowane są lokalne czeki bankowe lub gotówka.

Naprawa Właściciel jest zwykle odpowiedzialny za energię elektryczną, hydraulikę i elementy budowlane.

Zainwestuj Nieruchomości w Panamie mogą być bardzo opłacalne, wynajmując apartamenty lub domy. Niektórzy cudzoziemcy wynajmują firmy międzynarodowe, które mają regionalną siedzibę dla swoich menedżerów i gości. Opłaty za wynajem często dokonywane są przelewem bankowym, a niektóre czekiem.

Podatki płacą zarówno cudzoziemcy, jak i panamańczycy od dochodów z wynajmu. Istnieje jednak wiele odpisów i odliczeń podatkowych, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie oraz w krajach europejskich. Właściciel może amortyzować opłaty za utrzymanie, naprawy, usługi administracyjne, prowizje maklerskie, media i inne koszty.

Prowizje maklerskie zazwyczaj składają się z miesięcznego czynszu, a ponieważ w Panamie nie ma MLS, często zdarza się, że dwóch lub trzech brokerów dzieli prowizję między siebie. Zgodnie z obowiązującym prawem oprócz prowizji należy naliczyć podatek ITBMS w wysokości 7%.

Usługi maklerskie Najemca kablowy, internet, telefon i energia elektryczna są zwykle ustanawiane w imieniu najemcy w imieniu najemcy, gdy najemca prosi o tę usługę.

Zatrudnij kompetentnego adwokata nieruchomości w Panamie, który doradzi Ci w zakresie przepisów dotyczących nieruchomości, właściciela i podatków przed zakupem mieszkań lub domów jako inwestycji.

[ff id=”2″]