Skip to main content

Haute couture słynie z luksusu, ekstrawagancji i luksusowych tkanin. A co z modą w trudnych czasach? Jakie są zalety i wady ścieżki mody?

Haute couture koncentruje się na tworzeniu unikatowej, ręcznie robionej odzieży dostosowanej do konkretnych klientów, kładąc duży nacisk na dbałość o szczegóły bez uszczerbku dla zamówień na materiały najwyższej jakości. Termin ten został pierwotnie użyty w XIX wieku i nadal jest chronioną nazwą we Francji, z której mogą korzystać tylko najbardziej wyrafinowane domy mody. Wraz z początkiem lat 50. i Wielkim Kryzysem moda haute couture, która została uznana za niepraktyczną, zajęła tylne miejsce, aby zaprezentować noszącego, który był gotowy do noszenia wzorów. Boom wydatków w latach 90. powrócił, ale wraz z ostatnią recesją koncentracja na tradycyjnych liniach sprawiła, że ​​ucierpiała ta dość droga linia.

Elitarne domy mody, które nadal projektują haute couture, muszą przestrzegać pewnych standardów, w tym indywidualnych projektów dla klientów prywatnych, posiadających warsztat w Paryżu i prezentujących kolekcję co najmniej 35 niepowtarzalnych dzieł dwa razy w roku. Oficjalnymi członkami są Chanel, Jean Paul Gaultier, Christian Dior i Givenchy.

Jedną z kluczowych zalet haute couture, jeśli możesz sobie pozwolić na zamówienie odzieży, jest to, że masz coś wyjątkowego. Niektóre elementy są przechowywane w rodzinach od pokoleń i często można je licytować za znaczną sumę pieniędzy.

Wiele ubrań haute couture jest pięknych, a pokazy są spektakularnie teatralne, ale takie ubrania nigdy nie mogłyby być noszone w restauracji, gdybyś nie był naprawdę ekscentryczny. Biorąc to pod uwagę, posiadasz odzież, która została stworzona specjalnie dla twojego ciała i nie kupiła żadnej odzieży.

Jednak Jean Paul Gaultier jest znany z rozmycia różnic między płciami, pracując nad drobnymi, dopasowanymi garniturami, spiczastymi krawatami i oszałamiającymi spinkami do mankietów, które przypominają XVIII wiek. Takie koncepcje, które stały się popularne w latach 80., znalazły odzwierciedlenie w kolekcjach głównego nurtu.

Wielu projektantów mody, którzy pracują w kolekcjach gotowych do noszenia, bardzo pragnie pracować w haute couture, ponieważ uważa się, że takie kolekcje zachęcają i nie ograniczają kreatywności.

W czasach recesji następuje wyraźne przejście na bardziej konserwatywne zużycie, które nie jest tak ekscentryczne, ani bogate. Niektóre elementy odzieży kosztują nawet 40 000 USD. Haftowana sukienka może potrwać do 1000 godzin. Luksusowe tkaniny, z którymi pracują, to kaszmir, jedwab, zamsz oraz bardziej kontrowersyjne skóry i skórki. Specjaliści od mody odkryli, że najnowsze projekty elity haute couture znacznie zanikły.

Ludzie bogaci nadal kupują haute couture, ale ci, którzy nie wyglądają, jakby dopiero co wyszli z wybiegu. Inni powiedzą, że w trudnych czasach ważne jest, aby nadal wykazywać się dużą kreatywnością i nosić różne ubrania. Wielu uważa, że ​​przyszłość haute couture polega na zdolności domów mody do harmonizacji kolekcji z gotową odzieżą.

[ff id=”2″]