Skip to main content

Jadąc autostradą A1 między Ocho Rios i południową stroną wyspy, możesz wybrać się na krótki objazd i przejechać przez miasto Linstead w parafii św. Katarzyny na Jamajce, która stała się znana z ożywionego targu świeżych produktów i popularyzowana w jamajskiej pieśni ludowej , Rynek Linstead.

Najbardziej znanym i największym rynkiem zbytu na Jamajce jest rynek koronacyjny w centrum Kingston. Ale Linstead rozwinęło się w rynek już w XIX wieku, kiedy handlowali kawą i ziele angielskie. Rolnicy z okolicznych społeczności wiejskich przybywali do tej centralnej lokalizacji, aby sprzedawać swoje produkty. Był to kiedyś jeden z najpopularniejszych rynków na wyspie, a wokół niego wyrosło miasto Linstead.

Obszar ten jest bardzo wiejski, a potrzeby rolników zrodziły pieśń ludową Rynek Linstead. „Zabierz mi ackee idź na targ Linstead, nie sprzedaj quattie rage, Lawd Wat jednej nocy, bez gryzienia, Wat w sobotę wieczorem”. Dziś śpiewamy to szybko, nie rozumiejąc, że była to smutna skarga matki, która nie mogła sprzedać wystarczająco dużo na rynku, by nakarmić swoje dzieci. Ta dama na rynku nie zarabiała, ponieważ nie sprzedano nawet quattie jej produktów (quattie to brytyjski pens ha’penny, mała miedziana moneta o bardzo małej wartości) i przez całą sobotę wieczorem po sprzedaży wróciła do domu z pustymi rękami. Ta jamajska piosenka ludowa należałaby do kategorii szybkiego tempa Dinki zaprojektowany, aby kibicować komuś i jak najlepiej wykorzystać złą sytuację (np. po śmierci).

Podczas gdy rynek Linstead stracił na znaczeniu, ponieważ wiele jamajskich miast i wiosek ma dziś swoje własne rynki, nadal jest uważany za jedno z najlepszych miejsc na pozyskiwanie świeżych produktów rolnych. Są handlowcy, którzy sprzedają wszystkie rodzaje produktów, które rosną na Jamajce, ale obecnie istnieje wiele innych produktów, takich jak zioła, przyprawy, odzież, buty, mydło itp.

Więc odwiedź rynek w Linstead i zobacz piękne kościoły miasta podczas swojego pobytu. Większość z nich została z czasem dotknięta kilkoma huraganami i trzęsieniem ziemi, ale zostały one naprawione lub odbudowane. Pierwotny kościół anglikański został zbudowany w XVII wieku. Jericho Baptist Church pochodzi z 1835 roku.

[ff id=”5″]