Skip to main content

Cóż, jak mówi oficjalna fabuła nowej gry ekspansyjnej Dominion: Dark Ages, dobre czasy się skończyły (oczywiście tematycznie). W kontekście najnowszej wersji popularnej serii gier Dominion przeniosłeś się z niegdyś luksusowego, a teraz zrabowanego zamku do pięknego kanionu. A ponieważ jesteś teraz żebrakiem, zawsze możesz wyrzucać śmieci!

Ok, może sprawy potoczyły się najgorzej. I to dobrze pasuje do tematów nowego rozszerzenia Dark Ages. W przypadku takich kart, jak Szczury, Grabież i Graverobber, nic dziwnego, że ta wersja koncentruje się na śmieciach, dewastacji / ulepszaniu i uzyskiwaniu kart przy użyciu niektórych innych kart. Nawet ładne, wygodne i skromne stanowiska, z którymi każdy gracz rozpoczynał grę we wszystkich poprzednich grach, zostały teraz zastąpione hybrydowymi kartami schronów. A ponieważ nowe karty schronienia są obecne w każdej grze z epoki średniowiecza, dyskusja na temat ich porównania z poprzednimi nudnymi posiadłościami jest odpowiednia.

Ale najpierw należy dokonać przeglądu zasad dla każdego z trzech schronów:

Chata: koszt = 1 moneta. Rodzaj karty = odpowiedź / ochrona. Zasady = Jeśli kupisz zwycięską kartę, możesz ją wyrzucić z ręki.

Nekropolia: koszt = 1 moneta. Rodzaj karty = działanie / ochrona. Reguły = +2 akcje.

Zniżka dla dorosłych: koszt = 1 moneta. Rodzaj karty = zwycięstwo / ochrona. Reguły = 0 PZ. Jeśli to wyrzucisz, +1 karta.

Przed kontynuowaniem należy pamiętać, że karty te nie są wliczone w cenę i mimo że są płatne, nie można ich kupić. Koszty są przede wszystkim tam, aby ułatwić obliczanie wartości z powodu interakcji śmieci / aktualizacji. Na przykład schronisko dla zwierząt można przekształcić w kartę, która kosztuje 3 monety. Teraz krótka dyskusja na temat nowych kart zastępczych nieruchomości.

Najpierw zbadajmy Hovela. Tematycznie ta karta dobrze pasuje do nowego zestawu. Zamiast zaczynać w pięknej posiadłości, utkniesz w chacie. Co chcesz robić, gdy mieszkasz w chacie? Oczywiście zdejmij! Hovel nie jest zwycięską kartą, nie ma przewagi i jest zasadniczo obciążeniem twojej talii. Dlatego ta karta jest nawet gorsza od dobra początkowego. Jedynym scenariuszem, który prawdopodobnie uzasadnia zakup karty zwycięstwa, którą należy odrzucić na początku gry, jest otwarcie przy podziale 5/2. Kiedy wszystkie 3 schrony z dwiema miedziami są w twojej ręce, warto kupić nieruchomość, aby zniszczyć chatę (jeśli na planszy nie ma dobrych 2 kart monet). W przeciwnym razie zamień siłę nabywczą lub elementy silnika na kartę zwycięstwa zatykającą talię. Jak mówi stare powiedzenie, potrzebujesz pieniędzy, aby zarabiać pieniądze, a kiedy wylądujesz w chacie, ciągnięcie Jeffersonów i kontynuowanie może być trudne.

Po drugie, przyjrzyjmy się przerośniętej nieruchomości. Ta karta pasuje również do motywu bogatych szmat. Niegdyś nieskazitelna własność uległa zniszczeniu i zarastaniu. W rezultacie brakuje 1 punktu zwycięstwa (VP), który ocenia nagrody za Zarośniętą Posiadłość. Ponieważ jednak jest to karta zwycięstwa, nadal stanowi korzyść dla obliczeń VP w Silk Road. Jeśli wyrzucisz go do kosza, karta +1 minimalizuje wpływ modernizacji na bieżącą rękę, a ulepszenie daje rękę 5 kart. To schronienie jest dobrym miejscem na wczesne śmieci i z grubsza odpowiada posesji, jeśli zostanie wyrzucone.

Po trzecie, przyjrzyjmy się Nekropolii. Ta karta jest zdecydowanie lepsza niż karta startowa. Funkcja +2 Actions umożliwia znacznie większą zmienność otworów. W rzeczywistości więcej kart akcji terminalu można kupić bez obaw o śmierć. Jednym z głównych sposobów, w jaki może to wpłynąć na grę, są 3 ataki monetami (jak Swindler i Ambassador). Rysowanie nekropolii dwoma oszustami, granie zarówno i oszukanie dwóch kawałków miedzi od przeciwnika prawdopodobnie oznaczałoby zwycięstwo.

Oczywiście to dopiero początek możliwości i strategicznych wdrożeń, które można stworzyć dzięki nowym kartom Dominium Dark Age. Im więcej gier rozgrywanych jest za pomocą kart, tym więcej unikalnych interakcji jest wykrywanych, a umiejętności zwiększane. Upewnij się, że jak najszybciej zdobędziesz własną grę!

[ff id=”2″]