Skip to main content

Kleje to związki, które sklejają ze sobą dwa różne pierwiastki. Kleje pierwotnie pozyskiwano z gum i żywic z różnych roślin, ale dziś istnieją syntetyczne źródła kleju, które są niezwykle silne i stopniowo zyskują przewagę w branży chemii budowlanej. W naszym codziennym życiu istnieje szeroki zakres zastosowań, od mikro po makro. Od pakowania małych torebek z szamponem po przymocowanie pełnej długości lustra do ramy, klej jest używany wokół nas. Od mechanicznego do chemicznego w przemyśle domowym nie można wykluczyć stałego udziału klejów. Są popularne ze względu na łatwość użycia, wszechstronność i elastyczność.

Kleje mają długą listę zastosowań. Są tak nierozerwalnie związane z naszym życiem, że nie zauważamy już ich obecności. Ale jeśli się rozejrzymy, znajdziemy jakiś klej, który jest używany w każdym obszarze naszego codziennego życia, czy to meblach, sprzęcie czy zabawkach. Ich różnorodne zastosowanie w opakowaniach do żywności w budownictwie zmusiło producentów do badań i produkcji różnych typów w celu spełnienia różnych wymagań. Niektóre są trujące i silne, służą celom przemysłowym. Niektóre są łagodne i pozbawione toksyn. Służą do produkcji zabawek dla dzieci, produktów dla niemowląt lub opakowań spożywczych. Niektóre są wodoodporne i nietoksyczne. Na przykład kleje są stosowane do pakowania lodów. Ciecz może wpływać na jakość kleju. Potrzebujesz silnego, ale nietoksycznego kleju, który nie odpadnie w kontakcie z wodą lub innymi płynami.

Tradycyjnie istnieją różne metody mocowania, klejenia i klejenia. Były to lutowanie, spawanie, lutowanie i inne procesy termiczne i mechaniczne, które wymagały sprzętu, ale obecnie coraz częściej stosuje się kleje. Do ich obsługi nie potrzebujesz narzędzi i sprzętu, energii elektrycznej ani baterii. Typowe zastosowania klejów można podzielić na dwie szerokie kategorie:

Zastosowanie przemysłowe i komercyjne

Niniejsza pozycja obejmuje stosowanie klejów we wszystkich gałęziach przemysłu, zarówno małych, jak i ciężkich. W małych branżach, takich jak żywność, zabawki lub przedmioty stacjonarne, kleje odgrywają istotną rolę w przetwarzaniu w opakowania. Nawet folia spożywcza wokół karty telefonicznej lub szminki przymocowanej do podstawy ma kleje, które odgrywają swoją rolę. Kleje odgrywają kluczową rolę w przemyśle ciężkim, poczynając od montażu części zamiennych do maszyn, farb samochodowych lub etykietowania etykietami. Również w budownictwie drewno wiąże się mocnymi klejami, aby zapewnić równomierny rozkład naprężeń. Poza tym kleje są bardzo ważne do malowania i dekoracji lub do dekoracji wnętrz.

Użytku domowego

Od przyklejania kopert do ponownego łączenia zepsutych zabawek, bardzo często używamy klejów. W formie sztyftów klejących, taśm wiolonczelowych lub gum, używamy klejów każdego dnia do naprawy butów, naklejenia znaczków, naprawy czegoś lub przyczepienia etykiet do prezentów.

Zastosowanie klejów ma wiele zalet w porównaniu z innymi procesami klejenia. Kleje działają szybciej niż inne metody klejenia. Przygotowanie powierzchni wymaga czasu i kosztów materiałowych, ale jest bardziej skuteczne niż konwencjonalny proces. W przeciwieństwie do termicznych lub mechanicznych metod mocowania, kleje oferują elastyczność w doborze materiałów. Nie jesteś ograniczony do łączenia metali. Łączy większe i mniejsze obszary z tą samą doskonałością, co jest niemożliwym zadaniem dla innych tradycyjnych metod. Gdyby powiązany przemysł mógł wykorzystać maksymalny potencjał tej elastyczności, zyski wzrosłyby.

Zastosowanie klejów zamiast tradycyjnego wiązania zapewnia niższe koszty produkcji. Do ich obsługi nie są wymagane wiercenie, spawanie, lutowanie ani inne łączniki ani siła ręczna. Spawanie jest sztywną metodą, która obejmuje fizyczne zmiany w materiałach klejących. Jeśli musisz cofnąć proces po użyciu kleju, dostępne są środki, które wykonają zadanie. Można ich użyć do uwolnienia przyczepności lub przyczepności bez zniekształcania obiektu i zachowania jego pierwotnego wyglądu. Ta elastyczność ułatwia cofanie. Oszczędza to czas produkcji i nie trwa długo. To nie tylko oszczędza czas, ale także zmniejsza koszty produkcji w dłuższej perspektywie. Przedmioty wymagane do zamocowania nie są zdeformowane ani odbarwione. Teraz możesz pominąć drugą procedurę, aby naprawić te zniekształcenia.

W przypadku konwencjonalnego klejenia często trzeba wiercić obiekt, aby użyć elementów złącznych, takich jak śruby lub nakrętki. Osłabia to wewnętrzną strukturę. Kleje nie wymagają zewnętrznych wsporników do montażu. Na poziomie makro oszczędza koszty materiałów, a na poziomie mikro oszczędza wysiłek związany z dłuższym procesem.

Istnieje wiele klejów w różnych przedziałach cenowych. Można ich używać do różnych rodzajów powierzchni materiałów. W przeciwieństwie do spawania, można je stosować na twardym drewnie, drewnie miękkim, papierze itp. Ta wszechstronność klejów sprawia, że ​​jest bardziej popularny w różnych branżach. Oferują one efektywną wytrzymałość na rozciąganie do łączenia powierzchni i podłoża. Łączą nawet porowate materiały. Ponadto połączenia są niewidoczne, co zapewnia gotowy produkt z jak najmniejszą liczbą błędów.

Kleje te są równie pomocne i skuteczne w łączeniu dwóch różnych rodzajów materiałów o różnych temperaturach topnienia. Innymi słowy, mogą również łączyć dwa różne materiały. Jest to bardzo ważna cecha do zastosowań przemysłowych, dlatego producenci wolą kleje niż konwencjonalne metody mocowania.

Jedną z największych zalet stosowania klejów jest równomierny rozkład naprężeń. Nie pozwala koncentracji stresu w jednym miejscu. Lokalne skumulowane napięcia dodatkowo zwiększają ryzyko pęknięcia. Poza tym chroni obiekty przed wieloma wpływami środowiska, ponieważ powierzchnie styku są zawsze w kontakcie. Jest to możliwe dzięki ciągłemu klejeniu.

Kolejną godną uwagi cechą klejów jest to, że nie wpływają one znacząco na wagę przedmiotu. Zwykle lutowanie i lutowanie wraz ze zmianami fizycznymi również prowadzą do zmian masy. Jednak w przypadku kleju zmiana ta jest prawie znikoma. Ta wszechstronność klejów jest znana wszystkim i znajduje również odzwierciedlenie w szerokim zakresie zastosowań.

[ff id=”4″]