Skip to main content

Dla klasy wyższej i klas uprzywilejowanych w naszym społeczeństwie guru stylu i mody wywierają ogromny wpływ. W tym czasie najbardziej znanymi i najważniejszymi projektantami metod XX wieku były:

Projektant Gabrielle lub Coco Chanel. Gabrielle Bonheur Chanel, znana jako Coco, uczyła się szycia w młodym wieku, spędzając czas w sierocińcu w rzymskokatolickim klasztorze. W wieku 18 lat w 1901 roku opuściła szkołę, aby pracować z lokalnym krawcem. Można to opisać jedynie jako ironiczny obrót szmat, który opowiada historię sławy i fortuny. W tym czasie ona i jej entuzjasta, francuska milionerka Ettienne Balsan, zaczęła projektować czapki, które fascynowały uprzywilejowanych – bramę do wysokiej kultury paryskiej. W 1910 roku otworzyła własny butik. W latach dwudziestych podbiła scenę mody dzięki swoim minimalistycznym stylom wykonanym z łatwo dostępnych tkanin i prostych wzorów. Mimo że Chanel zmarła w 1971 roku, jej moda wciąż istnieje. Chanel ma dziś jeden z najlepszych perfum na świecie – # 5. Każdy zna Chanel jako osobę odpowiedzialną za wprowadzanie spodni do mody damskiej, ale czy wiesz, że Chanel była na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi XX wieku magazynu TIME i czy jako jedyny z branży haute couture znalazł się na tej liście?

Projektant Calvin Klein. Calvin Richard Klein wychował się wraz z Robertem Denningiem, Ralphem Laurenem i innymi projektantami, którzy dorastali w społeczności żydowskich imigrantów. Ukończył FIT w Nowym Jorku. Chociaż nie ukończył ani nie ukończył studiów, nowojorski instytut mody uważał go za swojego, aw 2003 r. Doktoryzował się z nim specjalnie dla niego. Po zaledwie roku znalazł się na okładce Vogue. Opracował linię mody, która spełnia wymagania każdego wydarzenia. Założył swoją pierwszą firmę w 1968 roku i od tego czasu rozszerzył swoją ofertę o odzież, różnego rodzaju perfumy i biżuterię.

Ralph Lauren jest kolejnym znanym projektantem znanym z linii polo. Pomimo złych początków jako podróżny sprzedawca krawata, później zasłynął ze swojej linii odzieży Polo Ralph Lauren. Zaczął sprzedawać swoją linię do gry w polo w 1967 roku, ale jego największym osiągnięciem było wykorzystanie jego projektów w filmie z 1974 roku w The Great Gatsby, w którym wystąpił Robert Redford. Ralph Lauren jest wymieniony jako 224. najbogatsza osoba na świecie, a jego wartość to 2,8 miliarda dolarów.

Yves Saint Laurent jest znany w świecie mody i kosmetyków. Jednym z największych i najbardziej wpływowych projektantów mody jest urodzony w Algierii francuski projektant. Znany jako Yves Saint Laurent (urodzony Yves Henri Donat Mathieu-Saint-Laurent), jest uważany za ikonę, jeśli chodzi o noszenie ubrań. Jego awangardowe projekty zrewolucjonizowały świat mody, gdy rozwijał scenę odzieżową w latach dwudziestych. Kolejnym kamieniem milowym w karierze Yvesa Saint Laurenta było wprowadzenie garniturów dla kobiet zorientowanych na karierę oraz palenie kurtek dla mężczyzn w 1966 roku. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku uhonorowało Saint Laurent, stając się pierwszym żyjącym projektantem przyznał nagrodę do odebrania z muzeum. 1 czerwca 2009 r. Yves zmarł na raka mózgu.

Artyści, projektanci mody sprawiają, że ich projekty są bardzo silne w kulturze światowej. Słynne projekty oznaczają, że ich nazwy są znane i potrwają wiele lat.

[ff id=”2″]